دورخیز قشم برای تامین 320 مگاوات برق جدید

مناطق آزاد

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه بازدیدهای مستمر خود از پروژه های اقتصادی، عمرانی، خدماتی و گردشگری و… سطح جزیره قشم از محل فاز دوم نیروگاه پاسارگاد قشم بازدید کرد و از نزدیک روند اجرایی این پروژه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی در این بازدید که با همراهی تعدادی از معاونین و مدیران این سازمان انجام گرفت، ضمن بررسی ظرفیت های موجود و سرعت پیشرفت این پروژه، دستورات لازم را جهت رفع برخی مشکلات برای تسریع در روند اجرایی آن صادر کرد.
براساس این گزارش شرکت قشم مولد با هدف سرمایه گذاری و احداث (طراحی، ساخت و بهره برداری) نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق با ظرفیت 500 مگاوات در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی منطقه آزاد قشم تاسیس شد و با ورود شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکت های وابسته آن به جمع سهامداران این شرکت، علاوه بر احداث نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم (از شرکت های وابسته به گروه مالی پاسارگاد) به این شرکت محول شد.
دی ماه سال جاری و با افتتاح فاز نخست تأمین پیش نیازهای پالایشگاه بهين پالایش قشم توسط ریاست جمهور، 21 مگاوات برق، هشت هزار مترمکعب آب شیرین و 38 هزار تُن بخار در روز توسط این مجموعه تولید می‌شود. برق، آب و بخار تولید شده در این فاز به‌عنوان پیش نیازهای تولید قیر پالایشگاه بهين پالایش قشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فاز ظرفیت تولید 70 مگاوات برق و تامین آب و بخار مورد نیاز سایر پالایشگاه های جزیره قشم را نیز خواهد داشت که با استفاده از توان نیروهای متخصص ایرانی به بهره برداری رسیده است.
عملیات عمرانی فاز دوم نیروگاه پاسارگاد قشم در حال اجراست و طبق هدف گذاری صورت گرفته با بهره برداری از فاز دوم این مجموعه، 320 مگاوات برق جهت تامین نیازهای جزیره قشم در بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و… تولید و به شبکه سراسری کشور متصل خواهد شد.
گفتنی است، در حال حاضر با توجه به ورود کلیه تجهیزات و ترانس ۴۰۰ مگاواتی به این پروژه (به عنوان بزرگترین ترانس ساخته شده در خاورمیانه توسط متخصصان ایرانی) طبق برنامه زمان بندی اعلام شده در خردادماه ۱۴۰۰ به پست ۲۳۰ کیلو ولت ساخته شده در پروژه سنکرون می شود.

Share this:

Print Friendly, PDF & Email
مناطق آزاد
تمدید مدت محدودیت های کرونایی درکیش

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،با اعلام سخنگوی شورای سلامت کیش به دلیل وضعیت قرمز شیوع کرونا دراین جزیره محدودیت های یک هفته ای تا ده روز تمدید شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، دکتر رضانیا سخنگوی شورای سلامت این منطقه با …

Print Friendly, PDF & Email
مناطق آزاد
تبیین استراتژی رویکردی – راهبردی در فرآیند خدمات شهری منطقه۱۳

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،نخستین نشست شهردار منطقه۱۳ با مدیران حوزه خدمات شهری منطقه با هدف تبیین استراتژی رویکردی – راهبردی در فرآیند این حوزه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه۱۳، مجتبی شکری در این جلسه ضمن استماع گزارش عملکردی مدیران حوزه خدمات شهری و بیان …

Print Friendly, PDF & Email
مناطق آزاد
۱۶۰۷ مترمربع اراضی خالصه دولتی به ارزش ۱٫۷ میلیارد ریال در روستاهای طولا و کانی قشم رفع تصرف شد

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،رییس یگان حفاظت از اراضی ملی، دولتی و اجراییات سازمان منطقه آزاد قشم گفت: دو قطعه از اراضی خالصه دولتی واقع در خارج از محدوده طرح هادی روستاهای طولا و کانی جزیره قشم مجموعا به مساحت یک هزار و ۶۰۷ مترمربع از سوی این …

Print Friendly, PDF & Email