کره‌ برای نگهداری پول‌های بلوکه شده از ایران کارمزد هم می‌خواست!

اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید در رابطه با برطرف کردن مشکل اموال بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف جهان، باید متناسب با نحوه تعاملات اقتصادی دو طرف برنامه ریزی شود.

علی شریعتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بحث در رابطه با اموال بلوکه شده را باید در سه سطح مختلف تفکیک کرد. برخی افراد که می‌گویند پول‌ها آزاد خواهد شد ولی اساسا در آن مقام و منصب قرار ندارند که بتوانند در این رابطه اظهار نظر قطعی کنند. این افراد بیشتر تحت تاثیر دلال‌های ارز قرار دارند و به نوعی با این صحبت‌ها به یک بازار تشنه، اطلاعاتی می‌دهند که قیمت‌ها جابجا می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی اختلاف نظرهای سیاسی را نیز می‌توان در دل این اظهارات دنبال کرد، توضیح داد: متاسفانه در ایران بحث بر سر FATF سیاسی شده و مخالفان و موافقان از هر خبری تلاش می‌کنند دستاویزی برای تبلیغ دیدگاه خود پیدا کنند و همین مسئله کار را پیچیده می‌کند.

به گفته این عضو اتاق بازرگانی ایران، آنچه که در واقعیت به نفع اقتصاد کشور خواهد بود، پیگیری دیدگاهی است که نخست آزادسازی این منابع را با جدیت دنبال کند و سپس با انتقال آنها به داخل کشور، بدون ورود عرصه‌های دلالی، آن را صرف تجهیز کارخانه‌ها و افزایش تولید کند؛ در غیر این صورت حتی با ورود این ارزها نیز در بلندمدت نفعی به اقتصاد ایران نمی‌رسد.

شریعتی با تاکید بر اینکه در مذاکره برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشورهای خارجی باید نوع ارتباط و تعامل با آن کشور را به شکل دقیق ارزیابی کرد، گفت: کشوری مانند کره جنوبی نه همسایه ماست و نه تعاملات اقتصادی گسترده‌ای با ایران دارد؛ یعنی چه ما دیگر از آن کالا نخریم و چه آنها دیگر از ما نفت نخرند، وضعیت اقتصادی دو کشور تغییر شدیدی پیدا نمی‌کند. از سوی دیگر کره جنوبی در دل نظام جهانی امروز به شکل کامل جا گرفته و وقتی آمریکا صحبت از تحریم می‌کند، آنها نیز می‌گویند که قطعا این پول آزاد نخواهد شد.

وی ادامه داد: در چنین بستری ما نه ابزار تهدیدی برای کره داریم و نه وابستگی متقابل به شکلی است که با نفروختن کالا به آنها مجبورشان کنیم که پول ما را بدهند. کره‌ای‌ها آن قدر در این عرصه ثابت قدم بودند که حتی می‌گفتند که تا زمان باقی بودن تحریم‌ها پول شما را پس نمی‌دهیم و شما باید برای این مدتی که پول شما در کره مانده، به ما کارمزد نگهداری از آن را بدهید. به این ترتیب شرایط در کره یا سایر کشورهای آسیای شرقی متفاوت است.

عضو اتاق بازرگانی ایران درباره صحبت‌های مطرح شده که حکایت از آزاد شدن منابع مالی ایران در عراق دارد، تشریح کرد: بحث در رابطه با عراق بسیار متفاوت است. از سویی این کشور در همسایگی ما قرار دارد و نزدیکی قابل توجهی در حوزه‌های مختلف میان ایران و عراق برقرار است. از سوی دیگر عراق به برخی محصولات ما نیاز جدی دارد و ما نیز به بازار عراق، به عنوان یک بازار مهم نگاه می‌کنیم. از این رو نحوه تعامل دو طرف در همین بستر تعریف می‌شود. ایران نمی‌خواهد اقدامی کند که بازار عراق را از دست بدهد و عراق نیز می‌داند که در صورت از دست دادن ایران، برای تامین برخی نیازهای اولیه خود با مشکل مواجه می‌شود.

شریعتی خاطرنشان کرد: با در نظر داشتن این پیش فرض مهم و اینکه دولت الکاظمی در عراق تلاش کرده در کنار تعامل با ایران، با دیگر کشورهای قدرتمند منطقه و جهان نیز روابط حسنه برقرار کند، این امیدواری وجود دارد که گره‌های موجود در مسیر آزادسازی منابع باز شود؛ هر چند باید دقت کرد که حتی در این مسیر نیز اهداف شخصی و سودجویی سیاسی ممکن است بر اصل موضوع سایه بیندازد.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر آزادسازی برخی منابع بلوکه شده درآمدی ایران در عراق مطرح شده بود و در همین رابطه در صحبت تلفنی اخیر رئیس جمهوری ایران با نخست وزیر عراق، روحانی بر لزوم آزادسازی منابع ایران تاکید کرد.

در هفته‌های گذشته، رییس کل بانک مرکزی ایران با انجام چند سفر به بغداد، تلاش کرده مقدمات آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کشور را فراهم کند.

در کنار عراق، کره جنوبی نیز در سال‌های گذشته حدود هفت میلیارد دلار از اموال ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه کرده و سرانجام پس از ماه‌ها بحث، به نظر می‌رسد مقدمات آزادسازی لااقل بخشی از این پول‌ها فراهم شده است.

Share this:

Print Friendly, PDF & Email
اقتصادی
اقبال عمومی برای خدمات ” شرکت ملی پست”

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،فعالیت های حوزه صنعت پست بسیار گسترده و وسیع است و به صورت مستقیم و غیر مستقیم با بسیاری از افراد، مراکز، کسب و کارها و به خصوص تجارت الکترونیک ارتباط دارد. این ویژگی باعث شده است که پست در دنیا و همچنین در …

Print Friendly, PDF & Email
اقتصادی
اطلاعیه در پی بروز حادثه برای دکل ایرانسل در بابل

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،در پی بروز حادثه برای دکل ارتباطی ایرانسل در حاشیۀ شهر بابل، ایرانسل اطلاعیه‌ای منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی ایرانسل، متن این اطلاعیه به شرح زیر است: به اطلاع می‌رساند، پیش از بامداد امروز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰، فرد یا افرادی ناشناس، با هدف از …

Print Friendly, PDF & Email
اقتصادی
توسعه زیر ساخت های صنعت حمل و نقل هوایی با هدف رونق گردشگری کیش

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش بر جدیت و پیگیری مستمر برای اتمام روند ساخت پایانه جدید مسافری فرودگاه بین المللی کیش تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزادکیش، جعفر آهنگران سرپرست این سازمان صبح امروز یکشنبه ۲۲ فروردین …

Print Friendly, PDF & Email