تاریخ انتشار : سه شنبه 26 مهر 1401 - 10:56
کد خبر : 18524

نگاه مسئولانه بانک سینا به کاهش مشکلات مستاجران کم درآمد

شقایق محبوبی زاده بانک سینا از جمله بانک های فعال در نظام بانکی کشور است که نگاه مسئولانه ای به مسئولیت‌های اجتماعی از جمله کاهش مشکلات مستاجران کم درآمد دارد. به گزارش فکراقتصادی، مستاجران این روزها ایام بسیار دشواری را سپری می‌کنند چرا که تورم و جهش قیمت مسکن طی سال های اخیر به بازار

شقایق محبوبی زاده

بانک سینا از جمله بانک های فعال در نظام بانکی کشور است که نگاه مسئولانه ای به مسئولیت‌های اجتماعی از جمله کاهش مشکلات مستاجران کم درآمد دارد.

به گزارش فکراقتصادی، مستاجران این روزها ایام بسیار دشواری را سپری می‌کنند چرا که تورم و جهش قیمت مسکن طی سال های اخیر به بازار اجاره منتقل شده و قیمت اجاره در این بازار سر به فلک کشیده است. فشار سنگین اجاره ها منحصر به تهران و کلان شهرها نیست و حتی در شهرهای کوچک نیز مستاجران این روزها هزینه‌های بی سابقه‌ای را بابت اجاره و رهن خانه و سرپناه خود متحمل می‌شوند.

معضل اجاره نشین ها با اجاره های کمرشکن کنونی مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته و ایشان به مسئولان امر تذکر داده اند که هر چه سریع تر در این باره اقدامات و برنامه هایی برای کاستن فشار از دوش اقشار فاقد مسکن به اجرا درآورند.

بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر هزینه اجاره بیش از ۶۰ درصد هزینه خانوارها در تهران و کلانشهرها را پوشش می دهد و این وضعیت پیامدهای نامطلوبی بر اقتصاد خانوارها ایجاد کرده است. اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در شرایط کنونی به حمایت دولت و سایر ارگان ها برای تامین مسکن و سرپناه نیاز دارند و انجام این مسئولیت و حمایت از سوی تمام ارکان حاکمیت ضروری است. دولت برنامه های مختلفی را در راستای ساماندهی بازار مسکن به اجرا درآورده که از جمله آنها ماموریت دادن به نظام بانکی برای پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران کم درآمد است.

 

سرعت مطلوب بانک سینا در پرداخت وام های ودیعه مسکن

بانک سینا نیز به عنوان یکی از فعال ترین بانک ها در زمینه مسئولیت های اجتماعی ، اعطای این تسهیلات را در دستور کار خود قرار داده است. این بانک همواره در ایفای مسئولیت های اجتماعی پیشرو بوده و خدمت رسانی به اقشار آسیب پذیر از جمله اهداف تاسیس این بانک بوده است.

سهمیه در نظر گرفته شده برای بانک سینا از وام های کمکودیعه مسکن مبلغ چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است. بنا به گزارشی که از پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن توسط بانک سینا منتشر شده تا روزهای ابتدایی شهریورماه ۱۴۰۱ دو هزار و۳۷۲ فقره وام از سوی این بانک به متقاضیان واجد شرایطپرداخت شده است. این در حالیست که تنها چهل و پنج روز از عملیاتی شدن این طرح در بانک سینا می گذرد و با توجه به سرعت مناسب پرداخت تسهیلات پیش بینی می شود روند اعطای این وام تا پایان سال از شتاب مناسبی برخوردار باشد.

گفتنی است مجموع اعتبار تخصیص یافته به تسهیلات ودیعه مسکن در بانک سینا تا روزهای ابتدای شهریورماه امسال بالغ بر یک هزار و ۲۷۱ میلیارد ریال بوده است. مستاجران تهرانی می‌توانند برای دریافت این وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان اقدام کنند. تسهیلات مذکور در مراکز استان ها تا سقف ۷۰ میلیون تومان و در سایر شهرها تا سقف ۴۰ میلیون تومان قابل پرداخت است. دوره بازپرداخت این تسهیلات نیز برای رعایت حال مستاجران کم درآمد ۵ ساله در نظر گرفته شده است. ثبت نام متقاضیان برای تسهیلات ودیعه مسکن از طریق سامانه http://saman.mrud.ir انجام می‌شود.

 

مهم ترین شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

۱٫ متقاضیان تسهیلات  ودیعه باید متاهل و یا سرپرستخانوار باشند. به افراد مجردی که دارای طلاق نامهرسمی و فرزند باشند نیز تسهیلات ودیعه مسکن تعلق می گیرد. ضمنا به نخبگان علمی با در دست داشتن معرفینامه از بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولان جسمیحرکتی حداقل ۲۰ ساله با داشتن معرفینامه ازسازمان بهزیستی و زنان مجرد خود سرپرست بالای ۳۵ سال نیز این تسهیلات پرداخت می‌شود.

۲.  متقاضیان وام ودیعه مسکن باید دارای اجاره نامه رسمی دارای کد رهگیری و به تاریخ اول فروردین ۱۴۰۱ به بعد باشند.

۳. تاریخ اجاره نامه باید حداکثر تا پایان زمان ثبت نام وامودیعه مسکن باشد.

۴. متقاضیانی که پیش از این در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ ازتسهیلات کمک ودیعه مسکن استفاده کرده‌ باشند، در سالجاریامکان استفاده از این وام را ندارند.

۵. متقاضیان این تسهیلات و همسرشان، طبق استعلام بانک ازسامانه سمات بانک مرکزی نباید دارای تسهیلات جاری دربخش مسکن باشند.

۶. متقاضیان وام ودیعه مسکن در هر شهر باید سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر تقاضا شده را داشته باشد.

۷. عدم دریافت هر گونه تسهیلات مسکن از سوی دولت اعم ازخانه سازمانی یا زمین و طرح‌های ملی مسکن جزو شرایط لازمدریافت این وام است.

۸٫ مبلغ رهن واحد مسکونی باید به اندازه وام ودیعه‌ای کهدرخواست دارید و یا بیشتر از آن باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.