تاریخ انتشار : پنجشنبه 3 آذر 1401 - 16:01
کد خبر : 20526

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس عنوان کرد:

ابزار مرابحه سهام، ابزاری جهت توسعه و تقویت بازار سهام

ابزار مرابحه سهام، ابزاری جهت توسعه و تقویت بازار سهام

به گزارش فکر اقتصادی، مرتضی چشان ؛ رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس گفت:  سازمان بورس در راستای تقویت و کمک به بازار سهام، ابزار مرابحه سهام را ایجاد کرده است و کلیه شرکت‌ها از جمله شرکت‌های پذیرفته شده و یا پذیرفته نشده، بر اساس دستورالعمل انتشار اوراق مرابحه می توانند

به گزارش فکر اقتصادی، مرتضی چشان ؛ رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس گفت:  سازمان بورس در راستای تقویت و کمک به بازار سهام، ابزار مرابحه سهام را ایجاد کرده است و کلیه شرکت‌ها از جمله شرکت‌های پذیرفته شده و یا پذیرفته نشده، بر اساس دستورالعمل انتشار اوراق مرابحه می توانند درخواست تامین مالی جهت خرید سهام از بازار سرمایه را ارائه نمایند.

متقاضیان تامین مالی همچنین با توجه به هدف تامین مالی و نیازمندی های خود، می توانند از سایر ابزارهای مالی از جمله اوراق اجاره استفاده نمایند و با عنایت به رویه های انتشار اوراق، با انعقاد قرارداد اجاره به شرط تملیک، هم از منافع دارایی مبنای انتشار اوراق در اختیار خود بهره ببرند و هم با تزریق نقدینگی مورد نیاز تامین شده از محل تامین مالی صورت گرفته به پشتوانه دارایی مبنای انتشار اوراق، بیش از پیش از ظرفیت‌های دارایی‌های شرکت منتفع شوند. 

وی همچنین بیان کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که شرکت ها در مرحله نخست باید انجام دهند تشخیص ابزار مالی مناسب با توجه به نیاز و هدف متقاضی تامین مالی و همچنین با توجه به وجود ابزارهای متنوع و تخصصی تامین مالی می باشد. اگر شرکت ها درست تشخیص دهند که منابع نقد را برای چه هدفی می خواهند و بهترین و مناسب ترین ابزار کدام نوع از ابزار ها می باشد، قاعدتا زمان و هزینه تامین مالی کوتاه‌تر و کمترخواهد شد. در مرحله بعد شرکت باید مدارک لازم از قبیل گزارش توجیهی، صورت های مالی حسابرسی شده دو سال اخیر که حسابرسی سال اخیر آن باید  توسط حسابرس معتمد سازمان بورس انجام شده، قبولی سمت های ارکان از جمله ضامن، بازارگردان. و… را برای بررسی و ارائه موافقت اصولی ارائه نمایند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.