امروز: June 15, 2021

آمادگي فولاد خوزستان براي همكاري با دانش‌بنيان‌ها

اقتصادی , صنعت و معدن تاریخ انتشار: 0/02/18 دیدگاه‌ها برای آمادگي فولاد خوزستان براي همكاري با دانش‌بنيان‌ها بسته هستند   137 بازدید

اندازه فونت    
آمادگي فولاد خوزستان براي همكاري با دانش‌بنيان‌ها

شركت فولاد خوزستان بزرگ‌ترين عرضه‌كننده شمش فولاد و دومين قطب توليد فولاد خام در كشور به‌شمار مي‌رود. اين شركت، جزو بنگاه‌هاي پيشرو اقتصادي در سطح ملي و منطقه‌اي است كه در صنعت فولاد حضوري فعال دارد كه محصولات آن، همواره در رده‌هاي نخست صادرات غيرنفتي قرار دارد.

 اين شركت بزرگ فولادسازي، سال گذشته ۹۲درصد نياز خود به قطعات، تجهيزات لازم و مواد مصرفي را از داخل كشور تامين كرده است، اما در سال جاري قصد دارد نياز ۸درصدي به تجهيزات خارجي را به كمتر از ۵درصد برساند تا به عنوان يكي از الگوهاي بومي‌سازي در بين شركت‌هاي فولادسازي در كشور مطرح باشد.

از آنجا كه بخشي از تجهيزات مورد نياز فولاد خوزستان در ايران توليد نمي‌شود و برخي مواد اوليه لازم در ايران وجود ندارد، طبيعي است اين واحد فولادسازي براي تامين نياز خود اقدام به واردات كند كه با اعمال تحريم‌ها اين امر با روند كندي انجام مي‌گيرد. با وجود اين، شركت فولاد خوزستان با حمايت و سرمايه‌گذاري در زمينه بومي‌سازي تجهيزات و به دنبال مشابه‌سازي نيازها و تجهيزات بوده و به سازندگان داخلي كمك كند تا فرآيند داخلي‌سازي را به پيش ببرد. اين شركت استراتژي‌هاي مختلفي را براي تامين تجهيزات و مواد اوليه خود به كار مي‌گيرد تا بيشترين كمك را به بومي‌سازي در صنعت فولاد داشته باشد.

 استراتژي‌هاي فولاد خوزستان براي تامين تجهيزات و مواد اوليه

 معاون خريد شركت فولاد خوزستان درباره استراتژي اين شركت در زمينه بومي‌سازي عنوان كرد: فولاد خوزستان در چند بعد، استراتژي خود را در جهت بومي‌سازي به پيش مي‌برد. استراتژي اين شركت در زمينه برخي كالاهايي كه بايد خارج از ايران تهيه شود، واردات است؛ چراكه امكان داخلي‌سازي براي برخي كالاها وجود ندارد. تمام فولادسازان ايران و حتي در منطقه به نوعي مجبور هستند كه نياز خود را از كشورها و شركت‌هاي خاصي در جهان تامين كنند. بنابراين ما نيز برخي از اين تجهيزات يا مواد را به‌صورت بلندمدت خريداري مي‌كنيم تا براي تامين آن با مشكل خاصي روبه‌رو نشويم. اين كالاها را در انبار نگهداري مي‌كنيم كه در زمينه انبارداري و نگهداري به شدت اين كالاها مورد پايش قرار مي‌گيرند.

محمد سليمي‌نبي، در ادامه با اشاره به استراتژي فولاد خوزستان در زمينه كالاهايي كه امكان داخلي‌سازي آن وجود دارد، بيان كرد: به صورت كلي مجموعه فولاد خوزستان يكي از پيشروان بومي‌سازي در ايران به‌شمار مي‌رود. در صنعت فولاد به صراحت مي‌توان  ادعا كرد كه فولاد خوزستان در راستاي بومي شدن اين صنعت، گام‌هاي بلندي برداشته است. در اين راستا شركت فولاد خوزستان دو نمايشگاه بومي‌سازي برگزار كرده است.

وي در ادامه درخصوص اين موضوع كه فولاد خوزستان يك واحد ساخت داخل دارد، توضيح داد: اين واحد بين ۸ تا ۱۰درصد خريدهاي مجموعه را انجام مي‌دهد. وظيفه اين واحد بومي‌سازي قطعاتي است كه تا پيش از اين خارجي بوده كه بايد به سمت بومي شدن پيش برود.

 مصرانه به‌دنبال داخلي‌سازي هستيم

معاون خريد شركت فولاد خوزستان با تاكيد بر اين موضوع كه ما مصرانه به‌دنبال داخلي‌سازي هستيم، خاطرنشان كرد: ما بايد به داخلي‌‌سازي بيش از پيش بها بدهيم. حتي همواره در نمايشگاه‌هاي متفرقه‌اي كه حضور داشته‌ايم، با اين هدف بوده تا فروشندگان و تامين‌كنندگاني را كه بتوانند عصاي دست فولاد خوزستان باشند، پيدا كنيم و با آنها وارد مذاكره شويم تا احيانا اگر نياز به زيرساخت دارند، زيرساخت‌ها را براي آنها مهيا كنيم.

سليمي‌نبي همچنين با اشاره به كالاهايي كه پيش از اين در داخل توليد مي‌شد، عنوان كرد: در زمينه كالاهاي داخلي نيز با شركت در مزايده‌ها و مناقصه‌ها، اقدام به تامين كالاي مورد نياز خود مي‌كنيم. البته در اين زمينه ما همواره انتظاراتي داريم كه اين انتظارات، همراهي و همگامي تمام بخش‌هاي كشور براي برگزاري مزايده‌ها و مناقصه‌ها است.

وي در ادامه افزود: در مورد برخي كالاهاي داخلي نيز كه امكان صادرات آن وجود دارد، بايد پيش از صادرات، تامين داخلي در اولويت قرار گيرد؛ چراكه گاهي شاهد هستيم كه داخلي‌سازي با همت و حمايت فولادسازان انجام مي‌شود؛ اما توليدكننده كالا ترجيح مي‌دهد كه آن را صادر كند. از اين‌رو ما به‌دنبال اين موضوع هستيم كه با توسل به دستگاه‌هاي قانون‌گذار، حمايت از توليدكننده داخلي را در اولويت قانوني قرار دهيم.

 حمايت فولاد خوزستان از شركت‌هاي آماده همكاري براي بومي‌سازي

معاون خريد شركت فولاد خوزستان در پاسخ به اين پرسش كه اگر مجموعه‌‌اي بخواهند در راستاي بومي شدن گام بردارند، از سوي فولاد خوزستان چه سازوكاري را در اختيار آنها قرار خواهيد داد و چه كمك‌هايي مي‌توانيد به آنها بكنيد؛ چراكه بسياري از اين مجموعه‌ها شركت‌هاي دانش‌بنيان هستند و معمولا توان سرمايه‌گذاري آنچناني را ندارند، گفت: فولاد خوزستان از چند سال قبل و در دوران تحريم‌هاي اول نيز تمام تامين مورد نياز خود را از طريق سايت اين شركت انجام مي‌داد. بنابراين تمام شركت‌هايي كه آمادگي براي همكاري بيشتر دارند، مي‌توانند از طريق سايت فولاد خوزستان درخواست خود را اعلام كنند. درخواست آنها به دست گروه مربوطه خواهد رسيد و پيگيري‌هاي لازم انجام خواهد شد. در اين فرآيند ما شركت‌هاي دانش‌بنيان را به صورت جداگانه تقسيم‌بندي كرده‌ و براي اين شركت‌ها اولويت‌هاي خاصي در نظر گرفته‌ايم.

سليمي‌نبي در ادامه توضيح داد: اين شركت‌ها مي‌توانند محصولات بومي‌‌شده خود را ارائه دهند، اگر اين محصولات، مورد نياز فولاد خوزستان باشد، ما نيز به صورت شفاف به آنها اطلاع مي‌دهيم. براي نمونه شركت‌هايي در زمينه تامين مواد اوليه مانند تامين كك يا دولوميت يا فروسليس اعلام آمادگي كرده‌اند و شركت فولاد خوزستان در اين راستا به اين شركت‌ها كمك و اعلام آمادگي كرده كه كالاي آنها را خريدار مي‌كند.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: البته فولاد خوزستان در طرح‌هاي مشاركتي، به‌صورت محدود سرمايه‌گذاري انجام مي‌دهد؛ چراكه اين شركت خود يك بنگاه اقتصادي است كه در اين راستا بايد به سود و زيان خود نيز بينديشد؛ اما به عنوان يك شركت بزرگ با گردش مالي بالا، بيش از شركت‌هاي كوچك توان اين سرمايه‌گذاري را دارد.

معاون خريد شركت فولاد خوزستان ادامه داد: ضمن اينكه ما امكاناتي را براي برخي شركت‌ها از سال ۱۳۹۹ ارائه كرده‌ايم. شركت‌هايي كه در فهرست تاييدشده وزات نفت و وزارت نيرو در زمينه تامين تجهيزات هستند، ازآنجاكه توسط اين دو وزارتخانه پايش شده‌اند، ديگر توسط ما مورد پايش قرار نمي‌گيرند و به‌صورت مستقيم وارد ليست اصلي ما مي‌شوند و خود اين شركت‌ها به صورت خودكار از طريق سايت مطلع مي‌شوند كه ما به چه تجهيزاتي نياز داريم يا اگر تجهيز خاصي دارند كه گمان مي‌كنند، براي ما مناسب است مي‌توانند با فولاد خوزستان تماس گرفته يا مكاتبه كنند يا ما به‌صورت حضوري مي‌توانيم به آنها خدمات خود را ارائه بدهيم.

 كلام آخر

سليمي‌نبي در پايان خاطرنشان كرد: اميدواريم با بومي‌سازي و حمايت از آن، بتوانيم تمام تهديدها را تبديل به فرصت كنيم و فرصت‌ها را نيز پررنگ‌تر از قبل كرده و سبب ايجاد رقابت بيشتر بين تامين‌كنندگان و توليدكنندگان شويم. البته اميدواريم همزمان بتوانيم ظرفيت فولاد خوزستان را در بالاترين سطح ممكن نگه داريم تا به چشم‌انداز توليد ۶ميليون تن فولاد در افق سال ۱۴۰۴ برسانيم. سارا اصغري دنياي اقتصاد

برچسب ها:
مطالب مرتبط
بانک و بیمه
پتروشیمی
صنعت و معدن
رفتن به ابتدای صفحه