تاریخ انتشار : سه شنبه 22 آذر 1401 - 15:46
کد خبر : 21503

فکر اقتصادی بررسی کرد:

«پتروشیمی بندر امام» در مسیر تبدیل شدن به واحد صنعتی سبز

شقایق محبوبی زاده پتروشیمی بندر امام به عنوان یکی از باسابقه ترین واحدهای پتروشیمی کشور اقدامات شایان توجه و سرمایه گذاری های عظیمی در رفع آلایندگی های محیط زیستی این مجتمع داشته و در مسیر تبدیل شدن به یک واحد صنعتی سبز و پیشرو در حفظ محیط زیست قرار گرفته است. به گزارش فکر اقتصادی،

شقایق محبوبی زاده


پتروشیمی بندر امام به عنوان یکی از باسابقه ترین واحدهای پتروشیمی کشور اقدامات شایان توجه و سرمایه گذاری های عظیمی در رفع آلایندگی های محیط زیستی این مجتمع داشته و در مسیر تبدیل شدن به یک واحد صنعتی سبز و پیشرو در حفظ محیط زیست قرار گرفته است.
به گزارش فکر اقتصادی، مجتمع پتروشیمی بندر امام را باید تبلور اراده و همت متولیان صنعت پتروشیمی کشور به شمار آورد چرا که عملیات احداث این مجموعه در سال های قبل از انقلاب آغاز شده و با پیروزی انقلاب نیمه کاره مانده بود.
کناره گیری شرکای ژاپنی از تکمیل این طرح بعد از انقلاب و خسارت های ایجاد شده در اثر بمباران های جنگ تحمیلی، مشکلاتی بود که در مسیر تکمیل پتروشیمی بندر امام قرار داشت اما عزم راسخ دست اندرکاران صنعت پتروشیمی این موانع را برطرف کرد و این مجتمع در ابتدا با مشارکت طرف های اروپایی و ایرانی و به تدریج به صورت کامل توسط متخصصان ایرانی تکمیل و راه اندازی شد.
یکی از چالش هایی که اغلب صنایع پتروشیمی کشور با آن مواجه اند مشکلات زیست محیطی است. پتروشیمی بندر امام نیز به دلیل قدمت و سابقه و تنوع محصولات و مدل و فرآیندهای تولید از این چالش ها برکنار نبوده اما همواره پروژه هایی را در جهت حفاظت از محیط زیست به سرانجام رسانده و مسئولیت اجتماعی خود را برای تبدیل این مجتمع به یک واحد سبز و هماهنگ با محیط زیست در اولویت برنامه ها و اقدامات این شرکت قرار داده است.

پیشرفت ۹۵ درصدی تصفیه خانه صنعتی و کاهش آب مصرفی

سرمایه گذاری عظیم پتروشیمی بندر امام در احداث بزرگترین تصفیه‌خانه صنعتی کشور یکی از اقداماتی است که از سوی این مجتمع در راستای رفع آلاینده های زیست محیطی انجام شده و چنین سرمایه گذاری عظیمی برای بهبود شاخص های زیست محیطی در صنایع پتروشیمی کشور بی نظیر است.
با توجه به پیشرفت ۹۵ درصدی این طرح انتظار می رود این تصفیه خانه که برگ زرینی در کارنامه عملکرد دوستداری محیط زیست پتروشیمی بندر امام است تا پایان سالجاری به بهره برداری برسد.این تصفیه‌خانه دارای دو بخش اصلی برای تصفیه پساب و نمک‌زدایی است. با تکمیل این تصفیه خانه بیش از ۲۶هزار مترمکعب آب RO به‌عنوان خروجی تصفیه خانه وارد فرآیندهای مجتمع پتروشیمی بندر امام شده و کاهش قابل توجه آب مصرفی مجتمع را در پی خواهد داشت.

روند نزولی پساب ها و احداث زباله سوز

کاهش پساب های آلاینده محیط زیست از دیگر اولویت های مدیران پتروشیمی بندر امام بوده که با اقدامات انجام شده توسط این شرکت شاخص پساب در این مجتمع طی سال های اخیر روند نزولی داشته است. این موفقیت با اجرای پروژه‌های متعدد و اصلاح‌ فرآیندهای تولید و فرآوری محصولات به دست آمده است. عنوان مثال با استفاده از نسل نوین کاتالیست‌ها در واحد HD این مجتمع و تغییر ظرفیت تولید واحد، پساب تولیدی این واحد را به ‌صورت کامل حذف شده است.
علاوه بر این مجتمع پتروشیمی بندر امام احداث یکی از بزرگ‌ترین زباله‌سوزهای صنعتی را در این مجموعه در دستور کار قرار داده است که این طرح به عنوان مکمل تصفیه‌خانه مرکزی این مجتمع در مجاورت تصفیه خانه صنعتی پتروشیمی بندر امام راه اندازی خواهد شد.
دکتر انصاری نیکمدیرعامل پتروشیمی بندرامام نیز به تازه گی پروژه‌های این شرکت در حوزه محیط زیست را مورد تاکید قرار داده است. به گفته وی، پتروشیمی بندرامام با سرمایه گذاری ۶۰ میلیون دلار و ۳۰۰ میلیارد تومان به دنبال کاهش خروجی‌های آلاینده شرکت به محیط پیرامون بوده و احداث تصفیه خانه مرکزی که تا پایان سال آتی به بهره برداری خواهد رسید در همین راستا است. با بهره برداری از این تصفیه خانه، ۲۸ هزار متر مکعب از دریافتی آب رودخانه کارون کاهش می‌یابد و پسآب صنعتی نیز به آب صنعتی و قابل شرب تبدیل خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.