امروز: June 15, 2021

25 اقتصاد برتر جهان

اقتصادی تاریخ انتشار: 99/11/24 بدون نظر   777 بازدید

اندازه فونت    
25 اقتصاد برتر جهان

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،تولید ناخالص داخلی ( برآورد تولید ناخالص داخلی) برآورد ارزش کل کالاهای نهایی و خدمات تولید شده در مرزهای یک کشور طی یک دوره مشخص ، معمولاً یک سال است. تولید ناخالص داخلی به طور عام برای برآورد اندازه اقتصاد یک کشور مورد استفاده قرار می گیرد. تولید ناخالص داخلی معمولاً با استفاده از روش هزینه ، كه محاسبه تولید ناخالص داخلی با جمع كردن هزینه برای کالاهای مصرفی جدید ، هزینه های جدید سرمایه گذاری ، هزینه های دولت و ارزش خالص صادرات (صادرات منهای واردات) محاسبه می شود .

در بیشتر نقاط جهان ، تولید ناخالص داخلی کشورها با مراحل چرخه های مختلف اقتصادی ، در پس زمینه رشد اقتصادی بلند مدت ، در نوسان است.
در طول زمان. با این حال ، جالب است که ببینید علی رغم این فراز و نشیب ها ، اقتصادهای برتر که با تولید ناخالص داخلی اندازه گیری می شوند ، از موقعیت هایی که دارند به راحتی تکان نمی خورند.
در مقایسه با 25 اقتصاد برتر در سال 2000 ، فقط سه کشور در 25 کشور برتر وجود دارد .
در سال 2019  همه گیری COVID-19 تأثیر عمده ای بر اقتصاد در سراسر جهان داشته است.
از آنجا که به دلیل قرنطینه باعث کاهش قیمت انرژی ، گردشگری خرد ، کاهش حجم تجارت و فروشگاه های کرکره ای شده است ، کشورها شاهد کاهش رکورددار تولید ناخالص داخلی هستند. در حالی که بسیاری از اقتصادها در سه ماهه سوم سال 2020 شروع به بهبود کرده اند ، اکثر آنها هنوز به سطح تولید ناخالص داخلی قبل از همه گیری نرسیده اند.
چین یک استثنا قابل توجه است و در حال حاضر در حال حرکت است که تنها اقتصاد بزرگ است که با تولید ناخالص داخلی بیشتر از آغاز سال 2020 به پایان می رسد.
تولید ناخالص داخلی اسمی به دلار فعلی:
این روش اساسی ترین و رایج ترین روش اندازه گیری و مقایسه تولید ناخالص داخلی بین کشورها با استفاده از قیمت های محلی و ارزهایی است که با استفاده از نرخ ارز بازار ارز به دلار آمریکا تبدیل می شوند .  این عددی است که برای تعیین رتبه بندی کشورها در 25 لیست برتر استفاده شده است.
برابری قدرت خرید (PPP) تولید ناخالص داخلی متناسب با دلار بین المللی فعلی:
این یک روش جایگزین برای مقایسه تولید ناخالص داخلی اسمی بین کشورها ، تنظیم ارزها بر اساس سبد کالایی است که می توانند در آن کشورها بخرند تا نرخ ارز. این راهی برای تعدیل تفاوت هزینه زندگی بین کشورهای مختلف است.
رشد تولید ناخالص داخلی:
این نرخ سالانه نرخ رشد تولید ناخالص داخلی اسمی در قیمت ها و ارزهای محلی است که سرعت رشد اقتصاد یک کشور را تخمین می زند.
تولید ناخالص داخلی سرانه ، به دلار فعلی:
این تولید ناخالص داخلی اسمی است که بر تعداد افراد یک کشور تقسیم می شود. سرانه تولید ناخالص داخلی بیش از کل اقتصاد کشور را برای هر فرد تولید می کند. این امر همچنین می تواند به عنوان معیار بسیار ناچیزی از درآمد یا استاندارد زندگی افراد مقیم یک کشور عمل کند.

 

1. ایالات متحده
اقتصاد ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان است که با تولید ناخالص داخلی اسمی اندازه گیری می شود. بزرگترین عامل کمک به تولید ناخالص داخلی بخش خدمات اقتصاد است که شامل امور مالی ، املاک و مستغلات ، بیمه ، خدمات حرفه ای و تجاری و بهداشت و درمان است. ایالات متحده دارای یک اقتصاد نسبتاً باز است که سرمایه گذاری انعطاف پذیر تجاری و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در این کشور تسهیل می کند. این قدرت غنی ژئوپلیتیک جهان است و قادر است بدهی ملی بزرگ خارجی را به عنوان تولید کننده ارز ذخیره اولیه جهان حفظ کند . اقتصاد ایالات متحده در بسیاری از صنایع در خط مقدم فناوری است ، اما با تهدیدهای فزاینده ای به عنوان نابرابری اقتصادی ، افزایش هزینه های خالص مراقبت های بهداشتی و ایمنی اجتماعی و بدتر شدن زیرساخت ها روبرو است.

2. چین
چین دومین تولید ناخالص داخلی اسمی جهان را با دلار فعلی و بیشترین میزان تولید PPP را در اختیار دارد. با رشد سالانه ای که به طور مداوم از ایالات متحده پیشی می گیرد ، چین ممکن است در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان با تولید ناخالص داخلی اسمی در سال های آینده باشد.از آنجا که چین طی چهار دهه گذشته به تدریج اقتصاد خود را باز کرده است ، توسعه اقتصادی و سطح زندگی بسیار بهبود یافته است. از آنجا که دولت به تدریج کشاورزی و صنعت جمعی را کنار گذاشته ، اجازه انعطاف پذیری بیشتری در قیمت های بازار داده و استقلال کسب و کارها را افزایش داده است . تجارت و سرمایه گذاری خارجی و داخلی افزایش یافته است. همراه با یک سیاست صنعتی که تولید داخلی را تشویق می کند ،  چین را به صادر کننده شماره یک جهان تبدیل کرده است. علی رغم این مزایا ، چین با چالش های مهمی مانند افزایش سریع جمعیت و تخریب شدید محیط روبرو است.

3. ژاپن
ژاپن سومین اقتصاد بزرگ در جهان است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2019 از مرز 5 تریلیون دلار عبور کرد. همکاری قوی بین دولت و صنعت و دانش فنی پیشرفته باعث ایجاد اقتصاد تولیدی و صادرات محور ژاپن شده است. بسیاری از مشاغل عمده ژاپنی به عنوان شبکه شرکتهای بهم پیوسته معروف به کیرتسو سازمان یافته اند . بعد از دهه گمشده در دهه 1990 و تأثیر رکود بزرگ جهانی ، طی سالهای اخیر ژاپن تحت سیاست های نخست وزیر شینزو آبه رشد چشمگیری در رشد داشته است. با این حال ، ژاپن از نظر منابع طبیعی ضعیف است و به واردات انرژی وابسته است ، به ویژه پس از تعطیلی عمومی صنعت انرژی هسته ای خود در پی فاجعه فوکوشیما در سال 2011. ژاپن نیز با جمعیتی که به سرعت پیر می شوند دست و پنجه نرم می کند.

4. آلمان
چهارم در میان اقتصادهای جهان آلمان است ، با تولید ناخالص داخلی 3.86 تریلیون دلار. آلمان همچنین بزرگترین اقتصاد اروپا است. آلمان صادر کننده برتر وسایل نقلیه ، ماشین آلات ، مواد شیمیایی و سایر کالاهای تولیدی است و دارای نیروی کار بسیار ماهر است. آلمان اما با چالش های جمعیت شناختی رشد اقتصادی خود روبرو است. نرخ پایین باروری ، جایگزینی نیروی کار مسن آن را دشوارتر می کند و میزان بالای مهاجرت خالص آن ، سیستم رفاه اجتماعی آن را تحت فشار قرار می دهد.

5. هند
هند پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است ، با تولید ناخالص داخلی 2.87 تریلیون دلار در سال 2019 ، بیش از 4 درصد بیشتر از سال 2018. هند به دلیل جمعیت زیاد ، کمترین سرانه تولید ناخالص داخلی را در لیست ما دارد. اقتصاد هند مخلوطی از کشاورزی روستای سنتی و صنایع دستی در کنار رونق صنعت مدرن و کشاورزی مکانیزه است. هند صادرکننده عمده خدمات فناوری و برون سپاری تجارت است و بخش خدمات سهم عمده ای از تولید اقتصادی آن را تشکیل می دهد. آزادسازی اقتصاد هند از دهه 1990 رشد اقتصادی را افزایش داده است ، اما مقررات انعطاف ناپذیر تجاری ، فساد گسترده و فقر مداوم گسترش مداوم را به چالش می کشد.

6. انگلستان
انگلیس ششمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد. در سال 2019 تولید ناخالص داخلی 2.83 تریلیون دلار بود که 1.4 درصد نسبت به سال قبل رشد داشت. اقتصاد انگلستان توسط بخش خدمات بزرگ خود ، به ویژه در امور مالی ، بیمه و خدمات تجاری هدایت می شود. روابط گسترده تجاری این کشور با قاره اروپا با قطعنامه Brexit پس از رای گیری در سال 2016 برای خروج از اتحادیه اروپا بسیار پیچیده شده است .  از 31 ژانویه سال 2020 ، انگلیس رسماً عضو اتحادیه اروپا نیست ، اما مذاکرات بحث برانگیز درباره روابط تجاری بین این دو هنوز ادامه دارد.

7. فرانسه
تولید ناخالص داخلی فرانسه در سال 2019، 2.72 تریلیون دلار بود که در رتبه هفتم جهان قرار دارد. گردشگری صنعت مهمی است و فرانسه سالانه بیشترین بازدید کننده را از هر کشور دارد. فرانسه یک اقتصاد مختلط است که دارای بسیاری از مشاغل خصوصی و نیمه خصوصی در طیف متنوعی از صنایع است. با این وجود ، هنوز درگیر شدن دولت در برخی از بخشهای اصلی مانند دفاع و تولید برق است. تعهد دولت فرانسه به مداخله اقتصادی به نفع برابری اجتماعی همچنین چالش هایی را برای اقتصاد ایجاد می کند مانند بازار کار سخت با بیکاری بالا و بدهی عمومی بزرگ نسبت به سایر اقتصادهای پیشرفته.

8. ایتالیا
هشتمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان حتی با 2.00 تریلیون دلار متعلق به ایتالیا است که نسبت به سال 2018 0.3 درصد افزایش یافته است.  سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو ، اقتصاد ایتالیا و سطح توسعه به طور قابل توجهی از نظر منطقه متفاوت است ، با یک اقتصاد صنعتی پیشرفته تر در شمال و مناطق جنوبی توسعه نیافته ایتالیا به دلیل بدهی عمومی بسیار بالا ، سیستم دادرسی ناکارآمد ، بخش بانکی ضعیف ، بازار کار ناکارآمد با بیکاری به شدت مزمن جوانان و اقتصاد زیرزمینی مداوم با رشد اقتصادی کساد مواجه است .

9. برزیل
برزیل با تولید ناخالص داخلی 1.84 تریلیون دلار نهمین اقتصاد بزرگ در جهان و بزرگترین اقتصاد در آمریکای جنوبی است. اقتصاد متنوع برزیل دامنه وسیعی از صنایع سنگین مانند تولید هواپیما و خودرو تا استخراج منابع معدنی و انرژی را در پی دارد. این کشور همچنین دارای بخش کشاورزی وسیعی است که آن را به صادر کننده عمده قهوه و دانه های سویا تبدیل می کند. برزیل در سال 2017 از یک رکود اقتصادی شدید خارج شد و در طول مسیر با یک سری رسوایی های فساد در سطح بالا روبرو شد. در پی این حوادث ، برزیل یک سری اصلاحات عمده اقتصادی را ایجاد کرد که هدف آن مهار هزینه های عمومی و بدهی ها ، سرمایه گذاری در زیرساخت های انرژی ، کاهش موانع سرمایه گذاری خارجی و بهبود شرایط بازار کار بود.

10. کانادا
کانادا در سال 2019 1.74 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی داشت و 10 اقتصاد برتر جهان را بر اساس تولید ناخالص داخلی جمع آوری کرد. کانادا با داشتن سومین ذخایر اثبات شده نفت در جهان ، بخش استخراج انرژی را به خوبی توسعه داده است. کانادا همچنین دارای بخشهای چشمگیر تولید و خدمات است که بیشتر در مناطق شهری نزدیک مرز ایالات متحده مستقر است. رابطه تجارت آزاد کانادا با ایالات متحده به این معنی است که سالانه سه چهارم صادرات کانادا به بازارهای آمریکا می رود. روابط نزدیک کانادا با ایالات متحده به این معنی است که این کشور عمدتا به موازات بزرگترین اقتصاد جهان توسعه یافته است.

11. روسیه
روسیه یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است ، با تولید ناخالص داخلی 1.70 تریلیون دلار از سال 2019 ، 1.3 درصد بیشتر از 2018. روسیه طی 30 سال از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار حرکت کرده است ، اما مالکیت و مداخله دولت در تجارت هنوز هم معمول است. اقتصاد روسیه به عنوان صادرکننده برجسته نفت و گاز و همچنین سایر مواد معدنی و فلزات نسبت به نوسانات قیمت کالاهای جهانی بسیار حساس است.

12. کره جنوبی
کره جنوبی با تولید ناخالص داخلی 1.65 تریلیون دلار در سال 2019 ، دوازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. 1 اقتصاد کره جنوبی یک داستان موفقیت قرن 20 قاطعانه به عنوان یک اقتصاد پیشرفته صنعتی تاسیس شده است که است. کره جنوبی در دهه های اخیر به استراتژی رشد منجر به صادرات و تسلط بر چادرهای بزرگ ( مجامع تجاری بزرگ) مشهور است ، شبکه ای از توافق نامه تجارت آزاد ایجاد کرده است که 58 کشور را پوشش می دهد که بیش از سه چهارم تولید ناخالص داخلی جهان را شامل می شود. این یک تولید کننده و صادر کننده عمده الکترونیک ، تجهیزات مخابراتی و وسایل نقلیه موتوری است. با این پیشرفت ، کره جنوبی هم اکنون با چالش های مشابهی روبرو است که بسیاری از اقتصادهای پیشرفته دیگر از جمله رشد کندتر و پیر شدن نیروی کار با آن روبرو هستند.

13. استرالیا
استرالیا سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان با تولید ناخالص داخلی 1.40 تریلیون دلار در سال 2019 است. 1 استرالیا ترکیبی از اقتصاد داخلی نسبتاً باز و شبکه گسترده ای از توافق نامه تجارت آزاد با شرکای تجاری در سراسر حاشیه آسیا و اقیانوسیه است. این به نفع منابع طبیعی فراوان استرالیا و صنایع صادراتی کشاورزی است. با این حال ، این امر همچنین باعث شده استرالیا در برابر نوسانات تقاضای کالاهای جهانی و قیمت انرژی (ذغال سنگ و گاز طبیعی) ، فلزات (سنگ آهن و طلا) و محصولات کشاورزی (محصولات گوشت گاو و گوسفند) آسیب پذیر باشد.

14. اسپانیا
اسپانیا در سال 2019 تولید ناخالص داخلی 1.39 تریلیون دلار داشت و از نظر تولید ناخالص داخلی این کشور به عنوان چهاردهمین اقتصاد بزرگ جهان شناخته شده است. 1 اقتصاد اسپانیا به شدت در طول رکود بزرگ با بیکاری افزایش فوق 25٪ و یک بدهی ملی رو به افزایش با وجود تلاش در مالی رنج می برد، ریاضت اقتصادی . در سالهای اخیر بهبود یافته است زیرا تعدیل تورم و هزینه های نیروی کار موجب تشویق سرمایه گذاری خارجی و افزایش رقابت صادرات اسپانیا ، از جمله ماشین آلات تولید شده و مواد غذایی شده است. اما بی ثباتی سیاسی مانع توانایی دولت در ادامه اصلاحات اقتصادی شده است.

15. مکزیک
تولید ناخالص داخلی مکزیک در سال 2019 1.27 تریلیون دلار بود که این پانزدهمین اقتصاد بزرگ در جهان است.  طی سه دهه گذشته ، مکزیک تحت مجموعه ای از توافق نامه های تجارت آزاد با ایالات متحده ، کانادا و 44 کشور دیگر به عنوان یک اقتصاد تولیدی ظهور کرده است. بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ آمریکایی زنجیره تأمین را با همتایان یا فعالیتهای خود در مکزیک ادغام کرده اند. مکزیک از انواع صادرات از جمله لوازم الکترونیکی مصرفی ، وسایل نقلیه و قطعات خودرو و همچنین محصولات نفتی و کشاورزی پشتیبانی می کند. تجارت بین المللی مواد مخدر یک چالش مداوم برای توسعه مکزیک است ، که مستقیماً به خشونت و فساد در این کشور کمک کرده است. موسسات قانونی ضعیف ، تنظیم و ادغام اقتصاد غیررسمی بزرگ را که بیش از نیمی از نیروی کار مکزیک به کار گرفته است دشوار کرده است.

16. اندونزی
اندونزی شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است که با تولید ناخالص داخلی 1.12 تریلیون دلار از سال 2019. اقتصاد اندونزی بزرگترین اقتصاد در جنوب شرقی آسیا است و بیشتر بر اساس صنایع صادرات کالا است. عمده صادرات شامل زغال سنگ و فرآورده های نفتی و همچنین کالاهای کشاورزی مناسب برای مصارف صنعتی مانند لاستیک و روغن نخل است. اندونزی کسری بودجه ملی خود را با 3٪ از تولید ناخالص داخلی محدود کرده است ، که منجر به بار نسبتاً کم بدهی و رتبه بندی اعتبار درجه سرمایه گذاری شده است. با این حال ، نابرابری منطقه ای ، کمبود زیرساخت ها و فساد دولتی همچنان مشکلاتی برای رشد اقتصاد اندونزی است.

17. هلند
هلند با تولید ناخالص داخلی 907.05 میلیارد دلار در رده هفدهم اقتصاد جهان قرار دارد. هلند یک قطب بزرگ حمل و نقل تجاری با برخی تولیدات صنعتی و همچنین استخراج و فرآوری نفت است. این بخش بسیار پیشرفته کشاورزی دارد و دومین صادر کننده بزرگ کشاورزی در جهان است. هلند دارای بخش خدمات مالی بزرگی است که دارایی آن چهار برابر تولید ناخالص داخلی هلند است.

18. عربستان سعودی
عربستان سعودی در سال 2019 ، 792.97 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است که هجدهمین تولید ناخالص داخلی در جهان است. اقتصاد عربستان به شدت به نفت، و آن جهان بزرگترین صادر کننده نفت است. دولت عربستان از طریق شرکت نفتی خود آرامکو مالک و اداره کننده عمده صنعت اصلی این کشور است . با این حال ، با توجه به نگرانی های زیست محیطی جهانی که موجب افزایش علاقه به توسعه منابع انرژی سوخت های غیر فسیلی می شود ، سعودی ها با تشویق سرمایه گذاری خصوصی بیشتر در مراقبت های بهداشتی و سایر صنایع خدماتی به دنبال ایجاد تنوع در اقتصاد خود هستند. دولت عربستان همچنین خصوصی سازی آرامکو را حداقل تا حدی آغاز کرده و در اواخر سال 2019 IPO برای این شرکت راه اندازی کرده است.

19. ترکیه
ترکیه با تولید ناخالص داخلی 761.43 میلیارد دلار در سال 2019 ، نوزدهمین اقتصاد بزرگ در جهان است.ترکیه دارای اقتصادی کاملاً باز با بخشهای بزرگ صنعتی و خدماتی است. صنایع عمده شامل الکترونیک ، پتروشیمی و تولید خودرو است. آشفتگی سیاسی و دخالت در درگیری های مسلحانه منطقه ای منجر به برخی بی ثباتی در بازار مالی و ارز و عدم اطمینان در مورد آینده اقتصادی ترکیه در سال های اخیر شده است.

20. سوئیس
کشور آلپ سوئیس با تولید ناخالص داخلی 703.08 میلیارد دلار در سال 2019 ، این کشور را به بیستمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کرد.  سوئیس دارای یک بخش خدمات بزرگ ، از جمله خدمات مالی ، و یک بخش تولید با فن آوری بالا است که توسط یک نیروی کار بسیار ماهر خدمت می کند. نهادهای حقوقی ، سیاسی و اقتصادی با کیفیت بالا و زیرساخت های فیزیکی مستحکم زمینه را برای یک اقتصاد تولیدی با یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه در جهان فراهم کرده اند.

21. لهستان
لهستان با تولید ناخالص داخلی 595.86 میلیارد دلار ، بیست و یکمین اقتصاد بزرگ جهان است. 1  صنعت سنگین ، از جمله تولید آهن و فولاد ، ساخت ماشین آلات ، کشتی سازی و استخراج زغال سنگ ، بخش مهمی از اقتصاد لهستان است. جو مناسب تجاری و سیاست های اقتصاد کلان لهستان به لهستان اجازه داد که تنها کشور اتحادیه اروپا باشد که پس از بحران مالی 2008 از رکود اقتصادی جلوگیری کرد. با این حال ، ساختارهای ناکارآمد قانونی و نظارتی و سالخوردگی جمعیت از چالش های رشد مداوم لهستان در آینده است.

22. تایلند
تایلند با 543.55 میلیارد دلار بیست و دومین اقتصاد بزرگ جهان است. اقتصاد تایلند از زیرساخت های با کیفیت نسبتاً بالا و همچنین از سیاست های بنگاه داری آزاد و طرفدار سرمایه گذاری برخوردار است. تایلند وابستگی زیادی به صادرات دارد که حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می دهد. عمده صادرات آن شامل قطعات الکترونیکی ، محصولات کشاورزی ، وسایل نقلیه موتوری و قطعات و محصولات غذایی است. تایلند همچنین دارای صنعت گردشگری بین المللی قابل توجهی است. در حالی که بخش کشاورزی آن حدود 10٪ اقتصاد آن را تشکیل می دهد ، حدود 30٪ کارگران خود را استخدام می کند.

23. سوئد
سوئد با تولید ناخالص داخلی 530.88 میلیارد دلار ، بیست و سومین اقتصاد بزرگ در جهان است.سوئد یک اقتصاد رقابتی با سطح زندگی بالا و ترکیبی از مشاغل آزاد در کنار یک کشور رفاه اجتماعی سخاوتمندانه است. اقتصاد تولید سوئد تا حد زیادی به صادرات خارجی از جمله ماشین آلات ، وسایل نقلیه موتوری و ارتباطات از راه دور متکی است. سوئد تعداد زیادی از مهاجران جدید را به خود جذب کرده است و بنابراین ادغام آنها در جامعه سوئد و بازار کار آن با یک چالش کوتاه مدت تا میان مدت مواجه است.

24. بلژیک
تولید ناخالص داخلی 2019 بلژیک 533.10 میلیارد دلار بود که آن را به بیست و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می کند. بلژیک یک مرکز تجاری و حمل و نقل است که دارای اقتصادی متنوع با ترکیبی از خدمات ، ساخت و صنعت با فناوری پیشرفته است. بلژیک به دلیل ادغام عمیق خود با سایر اقتصاد اروپا نسبت به تغییرات عملکرد کلی همسایگان بسیار حساس است. بلژیک نسبت به تولید ناخالص داخلی خود با بار بدهی عمومی زیادی روبرو است که می تواند مانعی برای رشد باشد.
25. نیجریه
اقتصاد نیجریه یکی از بزرگترین اقتصادهای آفریقا ، وابستگی زیادی به صنعت نفت دارد. نیجریه بزرگترین صادر کننده نفت در این قاره است و همچنین دارای بیشترین ذخایر گاز طبیعی آفریقا است. سایر صنایع استخراج منابع ، مانند استخراج زغال سنگ ، قلع و سایر فلزات ، نیز برای اقتصاد نیجریه مهم هستند. در حالی که نفت از نظر کمک به تولید ناخالص داخلی و صادرات غالب است ، بین یک پنجم و نیم از نیجریه ها در کشاورزی کار می کنند ، عمدتا کشاورزی در مقیاس کوچک. اقتصاد نیجریه در دهه های گذشته به سرعت رشد کرده است ، اما همچنین با چالش های مهمی مانند بیابان زایی ، کمبود زیرساخت ها و فساد دولت روبرو است.

شقایق محبوبی زاده

برچسب ها:
مطالب مرتبط
بانک و بیمه
پتروشیمی
صنعت و معدن
رفتن به ابتدای صفحه