تاریخ انتشار : دوشنبه 10 بهمن 1401 - 16:08
کد خبر : 24187

آشنایی با بیمه دانشجویی سازمان تأمین‌اجتماعی؛دانشجویی؟ سابقه بیمه هم داری؟!

طرح بیمه ‌دانشجویی که از چندین سال پیش در سازمان تأمین‌اجتماعی اجرایی شده، پس از طراحی و اجرای برنامه بیمه فراگیر خانواده ایرانی در این سازمان در دوره مدیریتی جدید و با امضای تفاهم‌نامه‌ای‌ بین سازمان تأمین‌اجتماعی و سازمان امور دانشجویان وزارت ‌علوم به مناسبت روز دانشجو در ۱۶ آذر سال ۱۴۰۰ جانی دوباره گرفت

طرح بیمه ‌دانشجویی که از چندین سال پیش در سازمان تأمین‌اجتماعی اجرایی شده، پس از طراحی و اجرای برنامه بیمه فراگیر خانواده ایرانی در این سازمان در دوره مدیریتی جدید و با امضای تفاهم‌نامه‌ای‌ بین سازمان تأمین‌اجتماعی و سازمان امور دانشجویان وزارت ‌علوم به مناسبت روز دانشجو در ۱۶ آذر سال ۱۴۰۰ جانی دوباره گرفت و شرایط عقد قرارداد و پرداخت حق بیمه نیز تسهیل شد.

 

شرایط متقاضیان بیمه دانشجویی

دانشجویان متقاضی بیمه‌پردازی در طرح بیمه دانشجویی سازمان تأمین‌اجتماعیجتماعی باید بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام سن داشته باشند؛ اما در صورتی‌که سن متقاضی بیش از ۵۰ سال باشد، اگر معادل مازاد شرط سنی، سابقه بیمه‌پردازی قبلی داشته باشد، امکان بهره‌مندی از این پوشش بیمه‌ای را خواهد داشت. همچنین اگر شخصی دارای ۱۰ سال سابقه قبلی بیمه‌پردازی داشته باشد، از شرط سنی معاف خواهد بود.

لازم به ذکر است این طرح، ویژه افرادی است که در حال حاضر در یکی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی رسمی کشور در حال تحصیل باشند و افرادی که پیش از این تحصیلات دانشگاهی آنان به پایان رسیده، مشمول این طرح نمی‌شوند و سوابق تحصیلات قبلی نیز قابلیت تبدیل به سابقه بیمه‌پردازی را ندارد.

 

حق‌بیمه دانشجویی و خدمات مشمول این طرح

 

 در این طرح بیمه‌ای، نرخ پرداخت حق‌بیمه برای دانشجویان به شکل انتخابی، ١٢، ١۴ و ١٨ درصد دستمزد یا درآمد ماهانه انتخابی فرد متقاضی است و دانشجویان می‌توانند با انتخاب یکی از این سه سطح، در سال جاری با پرداخت به ترتیب ۵١٨، ۶٠۴ و ٧٧٧ هزار تومان تحت پوشش خدمات بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی به شرح زیر قرار گیرند:

– نرخ ۱۲ درصد شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی

– نرخ ۱۴ درصد شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی

– نرخ ۱۸ درصد شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی

 

محاسبه سوابق پرداخت حق‌بیمه دانشجویی

با پرداخت حق‌بیمه از سوی دانشجویان در دوران تحصیل، سوابق بیمه‌ای برای آنها ایجاد و محاسبه می‌شود. این سوابق در احراز شرایط استفاده از تعهدات مختلف سازمان تأمین‌اجتماعی (مستمری بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی) مؤثر است. بعد از پایان دوران دانشجویی، دانشجویان می‌توانند سوابق بیمه‌ای خود را با اشتغال در کارگاه‌ها، اظهار شغل در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا بیمه‌پردازی به‌طور اختیاری تکمیل کنند. حتی چنانچه دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی، به‌واسطه نوع شغل انتخابی تحت پوشش سایر صندوق‌های بیمه‌ای مانند صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق نیروهای مسلح و… قرار گیرند، می‌توانند سوابق بیمه‌پردازی خود در سازمان تأمین‌‌اجتماعی را به آن صندوق‌ها منتقل کنند.

 

آیا دانشجویان مستمری‌بگیر هم تحت پوشش این طرح هستند؟

در صورتی‌که دانشجوی متقاضی در حال دریافت مستمری بازماندگان از سازمان تأمین‌اجتماعی است، می‌تواند بدون اینکه پرداخت مستمری بازماندگان قطع شود، خود نیز راساً بیمه‌پردازی داشته باشد. به تعبیر دیگر، پرداخت حق‌بیمه دانشجویی مانع دریافت مستمری بازماندگان نخواهد بود.

همچنین اگر دانشجویی به‌عنوان بیمه‌شده تبعی یا فرد بازمانده (و به‌تبع پدر یا مادر بیمه‌شده خود) از خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی استفاده می‌کند، می‌تواند کماکان و در عین پرداخت حق بیمه دانشجویی و تا زمانی که شرایط قانونی استفاده از خدمات درمانی تأمین‌اجتماعی را به‌عنوان بیمه‌شده تبعی یا بازمانده دارد، از این خدمات  استفاده کند.

 

دانشجویان بیمه‌شده چگونه می‌توانند از خدمات درمانی تأمین‌اجتماعی استفاده کنند؟

بیمه‌شدگان دانشجو و افراد تحت تکفل آنان می‌توانند در صورت پرداخت حق سرانه درمان به‌ازای هر فرد (بیمه‌شده اصلی و افرادی که به‌صورت قانونی؛ تحت تکفل وی هستند) از امکانات مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور و همچنین امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند. رقم حق سرانه درمان هر سال در قانون بودجه آن سال مشخص می‌شود و در سال جاری ۹۲ هزار تومان به ازای هر فرد تعیین شده است.

 

انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی و نحوه پرداخت حق‌بیمه

 

دانشجویان متقاضی می‌توانند با ورود به سامانه خدمات الکترونیکی سازمان تأمین‌اجتماعی و ثبت نام اولیه در این سامانه به نشانی es.tamin.ir در مسیر: “منوی بیمه‌شدگان/ بیمه‌شدگان خاص/ بیمه فراگیر خانواده ایرانی/ انعقاد قرارداد دانشجویی“، نسبت به عقد قرارداد بیمه دانشجویی اقدام کرده و حق‌بیمه مقرر را هم در مهلت تعیین‌شده، از طریق همین سامانه و بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت کنند.

یکی دیگر از راه‌های ثبت‌نام در طرح بیمه دانشجویی سازمان تأمین‌اجتماعی استفاده از اپلیکیشن «تأمین‌اجتماعی من» یا همان «تأمینم» است که از طریق سایت سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی tamin.ir  و همچنین از طریق «کافه بازار» قابل دریافت و نصب است. کسانی هم که امکان ثبت‌نام از طریق سامانه خدمات الکترونیکی سازمان تأمین‌اجتماعی یا اپلیکیشن “تأمینم” را ندارند، می‌توانند با مراجعه به شعب یا کارگزاری‌های رسمی تأمین‌اجتماعی نسبت به ثبت‌نام حضوری اقدام کنند.

 

برای پاسخ به هرگونه سؤال احتمالی یا ابهام در خصوص طرح بیمه دانشجویی، با مرکز ارتباطات مردمی تأمین‌اجتماعی» با شماره تلفن ۱۴۲۰ تماس بگیرید. این مرکز در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی در روزهای تعطیل، پاسخگوی شماست.

 

 

 

لینک‌های استفاده شده در متن:

 

https://tamin.ir/page/student/

https://tamin.ir/

https://es.tamin.ir/view/#/main

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.