تاریخ انتشار : یکشنبه 27 فروردین 1402 - 9:49
کد خبر : 26950

فکر اقتصادی بررسی کرد:

بانک تجارت برترین حامی مالی شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۱

ناصر نعیم محبوبی : بانک تجارت در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و در حمایت از اکوسیستم نوآوری و شرکت های دانش بنیان، بیشترین خدمات و تسهیلات را به این بخش مهم اقتصاد کشور ارائه کرده است. به گزارش فکر اقتصادی، ایران برای عبور از اقتصاد خام فروشی و رهایی از وابستگی به فروش منابع

ناصر نعیم محبوبی : بانک تجارت در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و در حمایت از اکوسیستم نوآوری و شرکت های دانش بنیان، بیشترین خدمات و تسهیلات را به این بخش مهم اقتصاد کشور ارائه کرده است.
به گزارش فکر اقتصادی، ایران برای عبور از اقتصاد خام فروشی و رهایی از وابستگی به فروش منابع زیرزمینی همچون نفت، راهکاری جز حرکت در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان ندارد. تحریم و مشکلات ناشی از آن نیز به ما نشان داد، نظام سلطه برای تحت فشار قرار دادن ایران مسیرهای اقتصاد سنتی مثل فروش نفت را مسدود می کند اما مانع تراشی در برابر رشد آن بخش از اقتصاد که به شرکت ها دانش بنیان متکی باشد، به سادگی میسر نیست.
اقتصاد دانش بنیان و شرکت های این بخش در ایران جوان و نوپا به شمار می روند و شرکت های این حوزه برای تقویت زیرساخت های مورد نیاز خود، جذب حداکثری حمایت های مالی و تسهیلاتی را در دستور کار دارند. بانک تجارت از جمله بانک های باسابقه و فعال کشور در حمایت از اقتصاد دانش بنیان است و عملکرد این بانک نشان می دهد بانک تجارت در حمایت از شرکت های دانش بنیان به نیازهای این شرکت ها توجه کرده و اولویت داده است.

درخشش بانک تجارت در حمایت از اکوسیستم نوآوری در سال ۱۴۰۰
گزارش هایی که پیش از این از حمایت بانک تجارت از اکوسیستم نوآوری ایران منتشر شده بود نشان می داد این بانک در سال ۱۴۰۰ به تنهایی سهم قابل توجه از کل تسهیلات اعطایی به زیست بوم فناوری و نوآوری کشور را از آن خود کرده و در این سال در صدر اعطای تسهیلات و صدور ضمانتنامه به شرکت های دانش بنیان و نوآور قرار گرفته است.
آمارهای سال ۱۴۰۰ همچنین منعکس کننده این واقعیت بود که بانک تجارت، حدود یک‌سوم کل ضمانتنامه‌های بانکی که برای شرکتهای دانش بنیان صادر شده است را در اختیار داشته است.
آمارهای جدید منتشر شده از سوی مراجع رسمی اکوسیستم نوآوری و دانش بنیان کشور همچون صندوق نوآوری و شکوفایی نشان می دهد بانک تجارت جایگاه خود را در صدر حامیان شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ نیز حفظ کرده و در این زمینه بی رقیب عمل کرده است.

بانک تجارت در سال ۱۴۰۱ همچنان پیشرو در حمایت از دانش بنیان‌ها
بر اساس گزارش های منتشر شده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی، در سال ۱۴۰۱ بانک تجارت حمایت مالی و تسهیلاتی خود از شرکت های دانش بنیان را نسبت به سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۵ درصد افزایش داده است.
این افزایش از آن جهت حائز اهمیت است که اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان به دلیل ماهیت فعالیت های این بخش و ریسک بالاتری که فعالیت های دانش بنیان و نوآورانه از آن برخوردار است، دشوارهای خاصی دارد و بانک تجارت با درک اهمیت رشد این بخش از اقتصاد کشور، بر موانع و دشوارهای حمایت از اقتصاد دانش بنیان غلبه کرده است.
طبق آمارهای صندوق نوآوری و شکوفایی، بانک تجارت در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۹۷ فقره وام و تسهیلات، جمعاً به مبلغ ۹۵۱۱ میلیارد ریال و ۴۹۵ فقره تعهدات جمعاً به مبلغ بیست‌‌و‌یک‌هزار و ۶۶۸ میلیارد ریال به شرکت‌های معرفی شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی اعطا کرده و در میان بانک ها فعال در نظام بانکی کشور، رتبه نخست را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
شایان ذکر است؛ بانک تجارت از سال ۱۳۹۸ در پی تفاهمنامه با صندوق نوآوری و شکوفایی اقدامات گسترده ای در حمایت از حوزه نوآوری و فناوری کشور انجام داده و دفتری نیز تحت عنوان دفتر حمایت از نوآوری توسط بانک تجارت در صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.