امروز: June 15, 2021

افزودن نمک های مس به ذغال سنگ ممکن است کارایی احتراق را افزایش دهد

اقتصادی تاریخ انتشار: 99/11/29 بدون نظر   783 بازدید

اندازه فونت    
افزودن نمک های مس به ذغال سنگ ممکن است کارایی احتراق را افزایش دهد

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،دانشمندان روسی مطالعه ای را منتشر کردند که در آن پیشنهاد می شود نمک های مس به محصولات ذغال سنگ اضافه شود تا بازده احتراق سوخت اصلاح شود.
به گفته محققان ، افزودن نمک های مس ، محتوای کربن نسوخته در باقی مانده خاکستر را 3.1 برابر و مقدار CO را در محصولات گازی 40 درصد کاهش می دهد.
با وجود تلاش های جهانی برای کاهش مصرف ذغال سنگ ، سنگ سیاه هنوز منبع اصلی تولید برق است که بیش از یک سوم برق جهانی را در سال 2020 مسئول است.
روش فعال سازی احتراق ذغال سنگ توسط نمک های فلزی بر اساس تشدید فرآیند احتراق و کاهش دمای احتراق است.
خیلی زود است که از زغال سنگ دست بکشیم. به عنوان مثال ، چین با وجود همه روندهای “سبز” در بیشتر قرن بیست و یکم به زغال سنگ به عنوان منبع اصلی انرژی متکی است. در روسیه ، ذغال سنگ کمی کمتر از 20٪ از تراز انرژی کشور را تشکیل می دهد.
جستجوی مواد افزودنی کاتالیزوری برای بهبود کارایی سوختن ذغال سنگ ادامه خواهد داشت.
روش فعال سازی احتراق ذغال سنگ توسط نمک های فلزی پیشنهاد شده توسط Gromov و تیم وی مبتنی بر تشدید فرآیند احتراق و کاهش دمای احتراق است. استفاده از مواد افزودنی بر پایه نمک باعث می شود که احتراق بیشتر قابل کنترل باشد.
دانشمندان در آزمایش های خود از نمک های مس به عنوان مواد افزودنی فعال کننده برای بهبود واکنش سوخت های زغال سنگ با خاکستر بالا ، مانند آنتراکیت ، همچنین به عنوان ذغال سنگ سخت و سمی کوک استفاده کردند.
سوخت های دارای خاکستر بالا با حداقل دمای اشتعال و احتراق بالا و شدت احتراق کم مشخص می شوند. معرفی نمک های مس منجر به بهبود واکنش و میزان سوختن بیشتر نمونه های سوخت می شود. علاوه بر این ، محتوای کربن نسوخته در باقی مانده خاکستر نمونه های اصلاح شده به طور قابل توجهی کمتر از نمونه های مرجع بود.
معرفی نیتراتهای مس ، استاتها و سولفاتها به نمونه های سوخت توسط روش مرطوب اولیه انجام شد. آزمایش های احتراق و احتراق سپس در محفظه احتراق در دمای 500 تا 700 درجه سانتیگراد انجام شد.
مکانیزم فعال سازی احتراق متکی به تشدید تولید محصولات احتراق فاز گاز در مرحله اولیه انتشار مواد فرار و تولید انفجارهای خرد برای جلوگیری از تشکیل لایه های سرباره است که در غیر این صورت اکسیژن سوخت را مسدود می کند.
محققان بر این باورند که استفاده از مواد افزودنی بر پایه نمک در هنگام سوزاندن زغال سنگ می تواند به بهبود بهره وری سوخت در تولید انرژی ، به حداقل رساندن مصرف انرژی برای تجهیزات گرمایش پیش تولید و کاهش انتشار کربن از نیروگاه های زغال سنگ کمک کند.

شقایق محبوبی زاده

برچسب ها:
مطالب مرتبط
بانک و بیمه
پتروشیمی
صنعت و معدن
رفتن به ابتدای صفحه