تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 خرداد 1402 - 11:43
کد خبر : 28957

فکراقتصادی بررسی کرد:

بازار پرنوسان لاماری به نفع تولیدکننده و مصرف کننده نیست

بازار پرنوسان لاماری به نفع تولیدکننده و مصرف کننده نیست

شقایق محبوبی زاده لاماری شاسی بلند پرتقاضایی که توسط آرین موتور تولید می شود جزو خودروهای خارجی به شمار می رود که در ماه های سپری شده از سال ۱۴۰۲ به دلیل بی ثباتی اقتصادی و مقررات خلق الساعه دولتی، بازار پرنوسانی داشته است. به گزارش فکر اقتصادی، بر اساس تازه ترین مقررات اعلام شده

شقایق محبوبی زاده

لاماری شاسی بلند پرتقاضایی که توسط آرین موتور تولید می شود جزو خودروهای خارجی به شمار می رود که در ماه های سپری شده از سال ۱۴۰۲ به دلیل بی ثباتی اقتصادی و مقررات خلق الساعه دولتی، بازار پرنوسانی داشته است.

به گزارش فکر اقتصادی، بر اساس تازه ترین مقررات اعلام شده توسط شورای رقابت فروش خودورهای مونتاژی خارج از سامانه یکپارچه ممنوع اعلام شدهاست و این در حالیست که نام شرکت آرین موتور – تولیدکننده شاسی بلند لاماری در میان پنج شرکت مشمول این مقررات دیده نمی شود.

با این حال نگاهی به تغییرات قیمت لاماری در بازار از ابتدای سال تاکنون حکایت از آن دارد که این شاسی بلند محبوب در بازار شرایط پرنوسانی را سپری می کند و این نوسان ها قطعا نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفع مصرف کننده.

توضیح این که تولیدکننده این خودرو از فاصله گرفتن قیمت بازار لاماری از قیمت کارخانه سودی نمی برد و این سود فقط به جیب واسطه ها سرازیر می شود و در مقابل خریدارانی که مصرف کننده واقعی هستند نیز وقتی با افت قیمت قابل توجه این خودرو در بازار مواجه می شوند، خود را در ضرر و زیان می بینند و احساس خوبی نخواهند داشت.

بررسی نرخ های خودرو استخراج شده از معاملات بازار نشان می دهد، قیمت لاماری در دهه پایانی فروردین ماه امسال در بازار حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده است و قیمت طی یک ماهه اردیبهشت شیب نزولی را طی کرده و در پایان دومین ماه سال ۱۴۰۲ به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. بر این اساس، ظرف حدود یک ماه این شاسی بلند پرطرفدار حدود ۴۰۰ میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. در خرداد ماه نیز روند نزولی قیمت لاماری با شیب تند ادامه یافته و قیمت به زیر ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان کاهش داشته است. این روند بی ثبات قیمت کماکان ادامه دارد و مشخص نیست بازار لاماری قرار است چه زمانی به ثبات برسد.

این درست است که بی ثباتی های اقتصادی و شوک های تورمی و نرخ ارز در بی‌ثباتی قیمت ها در بازار خودرو اثر داشته و قیمت خودروهای داخلی و خارجی همچون لاماری هم تحت تاثیر این بی ثباتی ها قرار گرفته اما مقررات خلق الساعه دولتی و تعدد مراکز تصمیم گیر در زمینه قیمت خودرو نیز در بی ثباتی قیمت خودرو به شدت اثرگذار است.

کشف قیمت و فروش خودروهایی مثل لاماری در بورس کالا، روشی بود که به گفته کارشناسان می توانست بازار را شفاف کرده و تولیدکنندگان را نیز به نحو بهتری از ثمره فعالیت خود بهره مند کند اما این فرآیند تحت تاثیر مقررات جدید مثل فروش در سامانه یکپارچه قرار گرفته است و با این که تمام خودروهای خارجی اکنون مشمول این مقررات نیستند اما هیچ بعید نیست با وضع مقرراتی خلق الساعه سایر خودروهای خارجی نیز ملزم به پیوستن به طرح فروش انحصاری در سامانه یکپارچه یا طرح های ناگهانی دولتی دیگر شوند.

این شرایط قطعا به نفع تولیدکنندگان نیست چرا که تولیدکننده برای تداوم تولید نیازمند ثبات و چشم انداز قابل پیش بینی است. مصرف کنندگان نیز در نوسان بازارها معمولا متضرر می شوند چرا که قیمت هایی را می پردازند که بهای واقعی خودرو نیست بلکه سودی است که واسطه ها از نوسان گیری به جیب می زنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.