درگیری‌های طایفه ای در شهرستان رامهرمز شدت یافت

 

درگیری و اختلافات قبیله ای وطایفه ای در استان خوزستان شهرستان رامهرمز، ۲ کشته و تعداد زیادی مجروح برجای گذاشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری  صدای دیپلماسی ایران(idva)، در سال‌های اخیر در روستای «پتک جلالی» استان خوزستان، شهرستان رامهرمز به دلیل اختلافات طایفه‌ای از سال ۱۳۹۲ تا کنون ۱۹ کشته برجای مانده و ۳۷۰ زخمی و ۵۰۰ راس دام از بین رفته اند.. ماجرای دعوا میان دو طایفه «محمدی» و «محمدموسایی» از ایل بختیاری‌ها مربوط چندسالی است که دوباره جان گرفته و آتش به جان روستا و مردم آن انداخته‌است.

وجود اسلحه غیرمجاز در منطقه رامهرمز باعث ناامنی شده و درگیری های مسلحانه، رعب و وحشت را در میان ساکنین ایجاد کرده است. علاوه بر آن باعث شده هیچ صنعتی به دلیل بحث ناامنی در آن منطقه رشد نداشته باشد.

کینه‌ورزی و انتقامجویی هر دو طایفه و خودسری برخی از جوانان که به حرف بزرگان خود گوش نمی‌دهند، اتفاقات دیگری را رقم می‌زند؛ به آتش کشیدن خانه‌های یکدیگر، سرقت احشام و آسیب زدن به آنها، آتش زدن زمین‌های کشاورزی، شلیک به ترانس‌های برق، از بین بردن تیرهای چراغ برق، از بین بردن چاه‌های آب، بستن جاده و حمله به همدیگر از جمله مشکلاتی است که آن منطقه را پرچالش و ناامن کرده است.

حال پرسش از مسئولان این است که چرا در اختیار افراد هر دو طایفه اسلحه است و چرا قانون با شدت با آنها برخورد نمی‌کند؟

در این نزاع‌ها، سلاح گرم تاثیرگذار است زیرا شدت آسیب را افزایش می دهد و مردمان آن منطقه، از مسئولان عاجزانه درخواست دارند نهادهای کنترل کننده برای حل مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند.

گفتنی است دولت به عنوان بازوی اجرایی کشور، می تواند در ارتقاي فرهنگ و تنویر افکار عمومی، نقش داشته باشد و از طریق وزارت دادگستری، تمهیدات لازم را فراهم کند.