علت تحریم مهندس عظیمیان توسط دولت آمریکا

اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،آمریکایی‌ها که از یک سو تحریم صنعت فولاد را بی اثر دیدند از سوی دیگر شاهد بودند که مهندس عظمیان با اجرای طرح بزرگ نورد گرم 2 به دنبال توسعه صنعت فولاد در قسمت‌های راهبردی است که سهم بازارهای صادراتی بیشتری را در آینده نصیب فولاد مبارکه و اساسا صنعت فولاد ایران خواهد کرد چرا به تنوع محصول و رقابت‌پذیری بیشتر فولاد مبارکه منجر خواهد شد.

 ایلنا، تحریم مهندس عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، توسط دولت ایالات متحده آمریکا بازتاب دهنده اهمیت صنعت فولادسازی و اقدامات مهندس عظیمیان در حوزه صنعت فولاد بود. به باور نگارنده دو اقدام مدیرعامل فولاد مبارکه نقش اساسی در قرار گرفتن نام وی در فهرست تحریم‌های آمریکا داشت.

نخست این که در دوران مدیریت مهندس عظمیان صادرات صنعت فولاد و ایفای کامل تعهدات ارزی ادامه پیدا کرد و ارز حاصل از صادرات فولاد، کاملا به کشور بازگشت. آمریکایی‌ها با تحریم نفتی کشور نه تنها به دنبال صفر شدن صادرات نفت ایران بودند که می‌خواستند اساسا ورودی ارز به کشور را به صفر برسانند تا اقتصاد ایران به طور کامل زمین‌گیر شود.

مهندس عظیمیان از جمله مدیرانی بود که اجازه نداد این آروزی آمریکایی‌ها محقق شود. صنعت فولاد در کنار صنعت پتروشیمی به عنوان به دو بخش پیشران اقتصاد ایران با صادرات محصولات خود به سرعت به جایگزین درآمد نفتی تبدیل شدند. فولاد مبارکه در دوران مدیریت مهندس عظیمیان در کنار صادرات محصولات فولادی، به تایید بانک مرکزی، با بازگرداندن ارز صادراتی به کشور یاری بسیار به اقتصاد ملی رساند و نقشی مهم در تراز تجاری کشور ایفا کرد.

آمریکایی‌ها که از یک سو تحریم صنعت فولاد را بی اثر دیدند از سوی دیگر شاهد بودند که مهندس عظمیان با اجرای طرح بزرگ نورد گرم 2 به دنبال توسعه صنعت فولاد در قسمت‌های راهبردی است که سهم بازارهای صادراتی بیشتری را در آینده نصیب فولاد مبارکه و اساسا صنعت فولاد ایران خواهد کرد چرا به تنوع محصول و رقابت‌پذیری بیشتر فولاد مبارکه منجر خواهد شد.

به بیان بهتر اقدامات مهندس عظمیان موجب شد نه تنها فولاد مبارکه بر اثر تحریم‌های آمریکا از بازار حذف نشود که با اجرای پروژه نورد گرم 2 به دنبال کاهش وابستگی کشور به واردات و توسعه بازارهای صادراتی نیز باشد و این یعنی شکست کامل آمریکا در تحریم صنعت فولاد ایران.

نوشته: مهدی الیاسی

Share this:

Print Friendly, PDF & Email
اقتصادی
نابودکننده قند خون و دیابت پیدا شد!

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،دارچین از طریق افزایش حساسیت به انسولین، قند خون را کاهش می دهد زیرا انسولین را در انتقال گلوکز به سلول ها کارآمدتر می کند. به گزارش منیبان،  دیابت بیماری است که به واسطه قند خون بالا توصیف می شود. اگر به درستی کنترل نشود، …

Print Friendly, PDF & Email
اقتصادی
تغییر سهمیه بندی بنزین از خودرو به خانوار روی کاغذ ماند

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،عصر روز گذشته جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس بررسی شد؛ یکی از پیشنهادهای مهم این بود که نحوه توزیع و سهمیه بندی بنزین از هر خودرو به هر نفر تغییر یابد؛ موضوعی که در گذشته نیز در مجلس مطرح شده بود، اما این …

Print Friendly, PDF & Email
اقتصادی
قبل عید خودرو بخریم یا بعد از عید؟

به گزارش پایگاه خبری فکر اقتصادی ،هرسال با شروع اسفند، بازار خودرو در شب عید داغ می‌شود امسال اما وضعیت کمی متفاوت است و نوسان قیمت دلار و دورنمای مبهم اقتصاد کشور موجب شده است که مشتریان بازار خودرو برای خرید دچار تردید شوند. به گزارش تجارت‌نیوز برخی تصور می‌کنند که …

Print Friendly, PDF & Email