تاریخ انتشار : دوشنبه 7 خرداد 1403 - 17:57
کد خبر : 41112

همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

همكاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی است.  محمد سجاد سیاهکارزاده، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در مراسم افتتاحیه رویداد صدرا که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی و با همکاری این سازمان در حال برگزاری است با تصریح بر اینکه همکاری

همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است
همكاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی است.

 محمد سجاد سیاهکارزاده، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در مراسم افتتاحیه رویداد صدرا که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی و با همکاری این سازمان در حال برگزاری است با تصریح بر اینکه همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است؛ اظهار داشت: برپایی چنین رویدادهایی اقدام ارزشمندی در راستای هم افزایی نظام اقتصادی و تولیدی با نهاد دانشگاهی کشور محسوب می شود که با هدف نزدیکی صنعت و دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است.

وی با ارائه تحلیلی آسیب شناسانه از مدل روابط نهاد دانشگاه و صنعت کشورمان، اضافه کرد: یکی از ضعف ها، خلاءها و نیازمندیهای موجود فاصله میان آنچه دانشگاه و نیازمندی های صنعت می باشد؛ و برگزاری چنین رویدادهایی فرصت دوباره اندیشیدن در خصوص موضوعات مبتلابه صنعتگران بوده که می توان در قالب روابط کاری با دانشگاه آن را تعریف و تدقیق نمود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در توضیح اهمیت روابط نهادمند و کاربردی دانشگاه و صنعت؛ تطبیق، امکان سنجی و بومی سازی نیازمندی های صنعت از سوی دانشگاه را در سطوح استانی، ملی؛ دارای دستاوردهای بین المللی برای تجاری سازی علم و ارتقای کیفی-کمی صنعت کشورمان ارزیابی کرد و گفت: حضور سازمان منطقه آزاد انزلی در رویداد صدرا، دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

سیاهکارزاده در ادامه چهار مأموریت تسهیل و تقویت تولید؛ توسعه صادرات؛ انتقال فناورهای پیش رفته و در نهایت تأمین نیازهای ضروری و تأمین مالی کشور را از سرفصل های کاری ماده ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: حتی در مسیر تأمین نیازهای اساسی داخلی و انتقال فناوری نیز می توان فرصت های جدیدی برای تعامل دانشگاه تعریف کرد چراکه ناخواسته در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به سمت دانش ، هدایت می شویم.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با تصریح براینکه اسناد بالادستی چون سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به لحاظ تئوریک ما را در کنار دانشگاه قرار می دهد، گفت: آگاهی دانشگاه نسبت به نیازمندی های تولید کنندگان و بازرگانان می تواند دستاوردهای مهارت افزایی، انتقال دانش و اجرای تحقیقات کاربردی،هدفمند تر را بهمراه داشته باشد.

وی برگزاری رویدادهایی همچون صدرا را آغازگر روابط کاری هدفمند و حل المسئله محور مابین صنعتگران و دانشگاهیان عنوان کرد و پیشنهاد برقراری برنامه های بازدید کاری از سوی اساتید و دانشجویان در شهرک های صنعتی منطقه متبوع خود را مطرح کرد.

سیاهکارزاده با بیان اینکه اشتغالزایی حداقل دستاورد چنین رویدادهایی است، کارآفرینی را نقطه عالی برنامه هایی چون صدرا بیان نمود و گفت: تلاقی مأموریت مناطق آزاد و منطقه آزاد انزلی با دانشگاه می تواند ارزش افزوده های متمایزی را برای اقتصاد داخلی و بین المللی کشورمان خلق نماید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد؛ کاهش هزینه های حمل و نقل کالاهای وارداتی و صادراتی، توسعه تجارت، جریان های سرمایه گذاری را از مهمترین دستاوردهای بهره برداری از اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری برشمرد و اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی در حال ورود به دوران جدیدی از فعالیت ها و اثرگذاری های خود در معادلات دیپلماسی اقتصادی کشورمان می باشد و این مهم را می توان در شاخص های زیرساختی و اقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی مشاهده کرد.

وی در توضیح این مهم گفت: برهمین اساس در سال گذشته۲۷ هزار میلیارد تومان درخواست سرمایه گذاری؛ ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری محقق شده و ۱۶ میلیون یورو ارزش طرح های سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد انزلی می باشد و نقطه تکمیل کننده این اقدامات نیروی انسانی باکیفیت دانشی است که دانشگاه محل تأمین چنین نیروهایی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.